• 021-44455435
  • بخش فروش 09352256422

پی‌ال‌سی

پی‌ال‌سی

آموزش و تعمیر پی ال سی

امروزه پی‌ال‌سی نقش بسیار مهم و موثری را در افزایش کیفیت مدیریت و برنامه‌ریزی عرصه صنعت داشته است. در حقیقت پی‌ال‌سی یک رایانه دیجیتالی است. که در بخش‌های گوناگون صنعت کاربردهای موثری دارد. از زمانی که از پی‌ال‌سی در صنعت استفاده می‌کنند. سبب شده است که فرآیندها بهتر مدیریت شوند.

پی‌ال‌سی چیست؟

پی‌ال‌سی‌ها کامپیوترهای ویژه هستند. که در شرایط خاص می‌توانند کارکردی ویژه داشته باشند. در شرایطی از جمله گرما، سرما و رطوبت، خشکی، گرد و خاک، دماهای بسیار پایین به راحتی این کامپیوترها می‌توانند کار کنند. نخستین باری که پی‌ال‌سی اختراع شد در صنعت اتومبیل از آن استفاده شد. از این دستگاه به جای رله‌ها و تایمرها استفاده کردند. سیستم پی‌ال‌سی به گونه‌ای طراحی شده است که نتایج خروجی که در پاسخ به شرایط ورودی هستند، باید در یک زمان مشخص شده‌ای تولید شوند.
از طریق کامپیوتر پی‌ال‌سی می‌توان فرآیندهای صنعتی را اتوماتیک کرد. فرآیندهایی از جمله خط مونتاژ در یک کارخانه تولیدی، فرآیندهای موجود در کارخانه‌های سنگ معدن یا تسویه خانه‌های فاضلاب از طریق پی‌ال‌سی قابل اتوماتیک کردن هستند. در دستگاه قطعه‌ای به نام میکروپروسسور طراحی شده است. از طریق این قطعه می‌شود با استفاده از زبان کامپیوتر فرآیند برنامه‌نویسی را انجام داد. سپس برنامه که در کامپیوتر طراحی و نوشته شده است را می‌توان از طریق کابل به پی‌ال‌سی انتقال داد.

نحوه کارکرد

پی‌ال‌سی بر اساس ماژول‌ها کار می‌کند. ماژول سی‌پی‌یو یا پردازنده، ماژول منبع تغذیه، ماژول ورودی و خروجی ماژول‌هایی هستند. که در این دستگاه قرار دارند. ماژول پردازنده از یک قسمت حافظه و پردازنده مرکزی ساخته شده است. نقش دریافت ورودی‌ها و خروجی‌های مربوطه را دارد. از دیگر وظایف این پردازنده این است که محاسبات پردازش را به طور دقیق انجام دهد.
هنگامی که قسمت دی‌سی این رایانه در حال کار کردن هستند، مدارهای رایانه‌ای از آن‌ها خارج می‌شوند. در حقیقت ماژول منبع تغذیه نقش ارتباطی میان دی‌سی و مدارهای رایانه‌ای است. از دیگر وظایف این ماژول این است که برق متناوب را به خود جذب می‌کند و پس از آن برق دریافت شده را به دی‌سی تبدیل می‌کند. این برق دریافت شده توسط ماژول‌های ورودی استفاده می‌شوند.
متصل شدن برخی از سنسورها به دستگاه پی‌ال‌سی سبب درک پارامترهای گوناگون از جمله فشار، دما و جریان می‌شود. این سنسورها باید به طور دقیق در محل مشخص شده متصل شوند. البته شما قرار نیست این کار را انجام دهید زیرا ماژول‌های ورودی و خروجی مسئولیت انجام این کار را دارند.

پی‌ال‌سی چه مزایایی دارد؟

یکی از مزایای پی‌ال‌سی این است. که باعث شده تا کیفیت فرآیندهای تولید در اتوماسیون صنعتی افزایش پیدا کند. دستگاه سرعت و دقت عمل بالایی دارد. و همین امر سبب شده است که کارکرد خوبی داشته باشد. این دستگاه در ابعاد بسیار کوچکی تولید می‌شود و می‌تواند. انواع ورودی‌های دیجیتال و آنالوگ و فرکانس بالا را بخواند. یکی دیگر از مزایای این دستگاه این است .که سرعت پاسخگویی بسیار بالایی دارد و همچنین دقت آن نیز بسیار بالا است.

کاربرد پی‌ال‌سی

پی‌ال‌سی در صنعت شیشه‌سازی کاربرد چشمگیری دارد. از آن جایی که تولید شیشه کار بسیار دشواری است، لذا برای این کار از این دستگاه استفاده می‌کنند. این امر به دلیل این است. که دستگاه پی‌ال‌سی در تولید شیشه می‌تواند داده‌های آن را ضبط کند. و اینکه موقعیت دیجیتالی و کیفیت کار را نیز کنترل می‌کند.در صنعت چاپ کاغذ استفاده از این دستگاه بسیار اهمیت دارد.
با استفاده از این دستگاه به راحتی می‌توان ماشین‌آلاتی را که کاغذ را تولید می‌کنند کنترل کرد و بر چاپ کاغذها نظارت داشت. این دستگاه آن‌قدر کاربرد دارد که از آن در صنعت تولید سیمان نیز استفاده می‌کنند. برای تولید سیمان باید مواد اولیه سازنده را در کوره با یکدیگر به خوبی مخلوط کرد.
از آنجایی که این مواد در کیفیت محصول نقش بسیار زیادی دارند لذا باید به آن‌ها توجه زیادی داشت‌. دستگاه پی‌ال‌سی می‌تواند مقادیر مناسب مواد اولیه را برای شما نمایش دهد و کیفیت سیمان را نیز کنترل کند. علاوه بر این، دستگاه پی‌ال‌سی می‌تواند فرآیندهایی را از جمله آسیاب‌کشی، کوره زغال سنگ و کوره شفت را نیز کنترل کند.

سخن پایانی

دستگاه پی‌ال‌سی از جمله دستگاه‌هایی است. که در کنترل و ننظارت برخی از فرایندها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌طور‌کلی در صنایع مختلف از جمله صنعت فولاد، صنعت خودرو، صنعت شیمیایی از پی‌ال‌سی استفاده زیادی می‌شود. در هر سیستم  سه ماژول وجود دارد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.